- Kandydaci na studia drugiego stopnia winni legitymować się tytułem magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędnym tego samego albo innego kierunku studiów.
- Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia odbędzie się na podstawie rankingu, z tym że w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci po ukończeniu tego samego kierunku studiów, w następnej – kandydaci po innym kierunku studiów.
- Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
- Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów, którzy osiągnęli porównywalne efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do tych, jakie wymagane są od absolwentów tego samego kierunku studiów (na który się ubiegają) - podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będą te same kryteria, jak dla kandydatów tego samego kierunku studiów (opisanych w pkt. 3).
- Dla kandydatów - absolwentów pozostałych kierunków studiów, nie spełniających wymogów - opisanych w pkt. 3. i 4. podstawą kwalifikacji będzie: pozytywny wynik testu kwalifikacyjnego przeprowadzonego w zakresie ustalonym przez radę wydziału oraz ocena wpisana do dyplomu ukończenia studiów (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
KRYTERIA PRZYJĘĆ I ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO KIERUNEK BIOTECHNOLOGIA
O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów inżynierskich oraz jednolitych magisterskich lub licencjackich (wraz z semestrem wyrównującym efekty inżynierskie), m.in. po kierunkach:
- analityka medyczna, biotechnologia, biotechnologia medyczna, bezpieczeńtwo żywności, bioinformatyka, bioinżynieria zwierząt, biologia, farmacja, inżynieria produkcji żywności, kosmetologia, mikrobiologia, mikrobiologia stosowana, ochrona środowiska, technologia żywności i żywienie człowieka
po których osiągnięte zostały efekty kształcenia zbieżne z oczekiwanymi od kandydatów, m.in.:
- ogólna wiedza z zakresu nauk biologicznych i technicznych, w szczególności genetyki, biochemii, biologii molekularnej, mikrobiologii, inżynierii genetycznej i inżynierii bioprocesowej,
- znajomość biochemicznych, molekularnych i komórkowych podstaw funkcjonowania organizmów oraz możliwości ich wykorzystania w biotechnologii,
- znajomość podstawowych metod laboratoryjnych, technik i narzędzi pozwalających na wykonywanie zadań z zakresu biotechnologii i umiejętność korzystania z nich z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
- ogólna wiedza związana z wykorzystaniem procesów i metod biotechnologicznych w różnych gałęziach nauki i przemysłu oraz innych obszarach działalności człowieka
Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów podstawą kwalifikacji będzie pozytywny wynik testu kwalifikacyjnego z zakresu:
- ogólnych zagadnień związanych z biotechnologią,
- znajomości procesów zachodzących w organizmach żywych oraz możliwości ich wykorzystania w biotechnologii,
- znajomości metod, technik i narzędzi związanych z biotechnologią.
Kwalifikacje do podjęcia studiów drugiego stopnia oceniane będą przez powołaną przez Dziekana Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną.
Kandydaci, którzy nie posiadają kompetencji inżynierskich kierowani będą na semestr wyrównujący te efekty.
KRYTERIA PRZYJĘĆ I ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO KIERUNEK ZOOTECHNIKA
O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów inżynierskich oraz jednolitych magisterskich lub licencjackich (wraz z semestrem wyrównującym efekty inżynierskie) m. in. po kierunkach:
- behawiorystyka zwierząt, bezpieczeństwo żywności, bioinżynieria zwierząt, biologia, biotechnologia, hipologia i jeździectwo, hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich, leśnictwo, kynologia, mikrobiologia, mikrobiologia stosowana, rolnictwo, rybactwo, towaroznawstwo, zootechnika,
po których osiągnięte zostały efekty kształcenia zbieżne z oczekiwanymi od kandydatów m.in.:
- ogólna wiedza z zakresu nauk podstawowych (biologii, chemii, fizyki, matematyki) oraz kierunkowych m.in. podstaw produkcji roślinnej, żywienia zwierząt, genetyki, mikrobiologii, anatomii i fizjologii zwierząt,
- znajomość procesów związanych ze wzrostem, rozwojem zwierząt,
- podstawowa wiedza z zakresu chowu i hodowli poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich i amatorskich, właściwego obchodzenia się z nimi oraz zachowania ich dobrostanu,
- stosuje podstawowe techniki i narzędzia badawcze w zakresie dyscyplin naukowych właściwych dla zootechniki,
- wykonuje samodzielnie lub w zespole pod kierunkiem nauczyciela proste zadania projektowe związane z hodowlą i użytkowaniem zwierząt.
Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów podstawą kwalifikacji będzie pozytywny wynik testu kwalifikacyjnego z zakresu:
- ogólnych zagadnień związanych z zootechniką,
- znajomości podstaw chowu i hodowli poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich,
- znajomości podstawowych metod, technik i narzędzi wykorzystywanych w zootechnice.
Kwalifikacje do podjęcia studiów drugiego stopnia oceniane będą przez powołaną przez Dziekana Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną.
Kandydaci, którzy nie posiadają kompetencji inżynierskich kierowani będą na semestr wyrównujący te efekty.
KRYTERIA PRZYJĘĆ I ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO NA KIERUNEK KYNOLOGIA
- O przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku kynologia mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia kierunków kynologia lub pokrewne (behawiorystyka zwierząt, bezpieczeństwo żywności, bioinżynieria zwierząt, biologia, biotechnologia, hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących, mikrobiologia, mikrobiologia stosowana, rolnictwo, zootechnika) oraz absolwenci innych kierunków z obszaru nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, a także innych, po spełnieniu warunków określonych w punkcie 6.
- Kandydat na studia drugiego stopnia na kierunek kynologia powinien posiadać tytuł magistra, licencjata lub inżyniera.
- Kandydat powinien posiadać kwalifikacje oraz kompetencje niezbędne do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym kierunku poprzez osiągnięcie zbieżnych efektów kształcenia w szczególności:
- posiadać ogólną wiedzę z zakresu nauk podstawowych (biologii, chemii, biofizyki, matematyki),
- znać procesy związane ze wzrostem i rozwojem zwierząt,
- wykorzystywać podstawowe narzędzia informatyczne i statystyczne do opisu zjawisk i analizy danych,
- wykonywać analizy laboratoryjne z zastosowaniem metod fizycznych, chemicznych i biologicznych w zakresie niezbędnym w naukach podstawowych,
- wykonywać proste zadania badawcze lub ekspertyzy pod kierunkiem opiekuna naukowego.
- Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia odbędzie się na podstawie listy rankingowej. W pierwszej kolejności przyjmowani będą kandydaci po ukończeniu kierunku kynologia, w następnej – kandydaci po innych kierunkach.
- Dla kandydatów – absolwentów kierunku kynologia – podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będzie ocena z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia.
- Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów - podstawą kwalifikacji będzie egzamin wstępny przeprowadzony w formie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas którego sprawdzana będzie ogólna wiedza kandydata w zakresie kynologii na poziomie studiów pierwszego stopnia.
- Kandydaci, którzy nie posiadają kompetencji inżynierskich, kierowani będą na semestr wyrównujący te efekty.
- Egzamin wstępny do podjęcia studiów drugiego stopnia oceniany będzie przez powołaną przez dziekana Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną.
- Zakres egzaminu wstępnego dla kandydatów innych kierunków studiów, którzy nie osiągnęli porównywalnych efektów kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych (pkt. 2) będzie obejmowała zagadnienia związane z chowem, hodowlą i użytkowaniem psów.