Debata ekspertów: Poszukiwanie skutecznego leku na COVID-19
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza na trzecią debatę ekspertów z cyklu „Ufajmy nauce”, który jest realizowany z okazji jubileuszu trzydziestolecia FNP. Podczas debaty o poszukiwaniach skutecznego leku na COVID-19 rozmawiać będą czołowi polscy uczeni, aktywnie działający na polu walki z pandemią.
Debata odbędzie się 14 października o godz. 12.00. Będzie transmitowana na żywo w kanałach FNP na platformach YouTube i Facebook.
Podczas spotkania eksperci opowiedzą o aktualnie stosowanych metodach leczenia COVID-19, a także omówią obiecujące badania naukowe nad lekami na COVID-19, jakie są obecnie prowadzone w Polsce i na świecie. Poszukają też odpowiedzi na pytanie, kiedy możemy spodziewać się opracowania skutecznego i bezpiecznego leku na tę chorobę i czy swój wkład w stworzenie preparatu będą mieli również polscy naukowcy. Eksperci odpowiedzą też na pytania zadawane w trakcie spotkania przez internautów.
W panelu udział wezmą:
· Prof. dr hab. Marcin Drąg, chemik, Politechnika Wrocławska, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019
· Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, Uniwersytet Jagielloński, laureat programów START i POWROTY/HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
· Dr hab. n. med. Elżbieta Sarnowska, biolog molekularny, kierowniczka Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej, Narodowy Instytut Onkologii
· Dr hab. Tomasz Smiatacz, lekarz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik, biolog molekularny, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz red. Krzysztof Michalski.
Debata jest elementem akcji „Ufajmy nauce”, realizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia obchodzonego w tym roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ramach akcji FNP przygotowała film o szczepionkach mRNA na COVID-19 oraz zorganizowała dwie debaty dotyczące pandemii. Celem tych działań jest inspirowanie rzetelnej, opartej na naukowej wiedzy dyskusji i propagowanie sprawdzonych informacji na temat istotnych społecznie problemów i wyzwań.
- Film o szczepionkach mRNA na COVID-19
- Debatę „Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19?”
- Debatę „Czy na każdego z nas działa szczepionka przeciw SARS-CoV-2? Jak to sprawdzić?
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Do statutowych celów FNP należą: wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych i działanie na rzecz transferu osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej. Fundacja realizuje je poprzez przyznawanie indywidualnych nagród i stypendiów dla naukowców, przyznawanie subwencji na wdrażanie osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej, inne formy wspierania ważnych przedsięwzięć służących nauce (jak np.: programy wydawnicze, konferencje). Fundacja angażuje się także we wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej oraz zwiększanie samodzielności naukowej młodego pokolenia uczonych. www.fnp.org.pl