Informacje bieżące dla pracowników WBiHZ

Konkurs ekologiczno-filmowy realizowanym w ramach projektu "Ekologia i higiena za pan brat" 15.09.2021 12:54

Dzień dobry,

mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w organizowanym przez nas Konkursie ekologiczno-filmowym realizowanym w ramach projektu "Ekologia i higiena za pan brat". Jednocześnie zwracamy się z prośbą o udostępnienie informacji o naszej inicjatywie studentom i wykładowcom, abyśmy mogli wspólnie przyczynić się do pozytywnych zmian na korzyść środowiska.

 

Naszym celem jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Szczecina na temat zmniejszających się na świecie zasobów wody pitnej i konieczności dbania o nie, jako społeczeństwo. Pragniemy zainspirować mieszkańców do twórczego podejścia do tematu, jakim jest racjonalne wykorzystywanie zasobów wody pitnej do tak prozaicznych (ale i ważnych dla zdrowia) czynności, jakimi jest mycie rąk. Nasz projekt jest współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.

 

Konkurs skierowany jest do mieszkańców Szczecina, a jego celem jest stworzenie max 60s. filmików pokazujących, jak prawidłowo (oszczędnie dla środowiska) i skutecznie myć ręce przy uwzględnieniu elementów lokalnych. Uczestnicy konkursu mogą wygrać nagrody w postaci kart podarunkowych o wartości 200 i 100 zł. W konkursie mogą uczestniczyć indywidualne osoby, rodziny, grupy (np: uczniowie pod opieką nauczyciela). Szczegóły dotyczące Konkursu:

www.facebook.com/FundacjaBadanSpolecznych/posts/298773552049066

 

Przeprowadziliśmy eksperyment własny: w zlewie umieszczono miskę, do której spływała woda, ręce myto przez 1 minutę zgodnie z zaleceniami. Następnie całość zgromadzonej wody przelano do butelek, łącznie zapełniając 2,5 litrowych naczyń.

Jeśli przyjmiemy, że:

-        podczas 30 sekund nieoszczędnego mycia rąk (minimalny czas skutecznego mycia rąk) marnuje się 1,25 litra wody,

-        jeden człowiek myje ręce średnio 5 razy dziennie (wartość zaniżona w stosunku do faktycznej),

-        mamy 7,8 miliarda ludzi na świecie (stan ludności z sierpnia 2020, za: Wikipedia);

-        uzyskujemy 48,75 miliardów litrów zmarnowanej pitnej wody dziennie. W samym Szczecinie (przy założeniu 400 000 mieszkańców) może marnować się 2,5 miliona litrów wody dziennie, 75 milionów miesięcznie, 1 mld 350 milionów litrów od początku trwania pandemii - dla zobrazowania to objętość jeziora Śniardwy x2.

 

Regulamin konkursu: docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNrZmKeF8QGOlMvwUcIFo95CkMqttVwE-lAwhrnsP4C8SJTA/viewform

W załączeniu przesyłamy e-plakat (format:  pdf, rozmiar:  864 kB) promujący nasz Konkurs.

 

Zespół Fundacji Badań Społecznych