Informacje bieżące dla pracowników WBiHZ

Przyznano Zachodniopomorskie Noble za rok 2019. Wśród laureatów naukowcy z ZUT-u. 27.10.2020 14:02

To prestiżowa nagroda promująca najwybitniejsze osiągnięcia naukowców z naszego województwa. Konkurs jest corocznym przedsięwzięciem organizowanym przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki we współpracy m.in. z Urzędem Marszałkowskim.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się trzech badaczy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W kategorii nauk technicznych nagrodę otrzymała dr hab. inż. Ewelina Kusiak-Nejman, prof. ZUT z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej za badania nad aplikacyjnymi aspektami fotokatalizy heterogenicznej z wykorzystaniem ditlenku tytanu w procesach oczyszczania wody i powietrza.

W dziedzinie nauk rolniczych doceniono dra inż. Radosława Drozda z Katedry Mikrobiologii Biotechnologii Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt za opracowanie nowatorskich podłoży z celulozy bakteryjnej do immobilizacji enzymów i mikroorganizmów.

W dziedzinie nauk podstawowych laureatem został dr hab. Xuecheng Chen, prof. ZUT z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej za badania nowych materiałów węglowych.

Pula nagród ufundowanych przez Marszałka Województwa to 90 000 zł. Kapituła konkursu w tym roku wybrała laureatów w ośmiu dziedzinach. Nagrody przyznano po raz dziewiąty.