Komórki nowotworowe - sprawozdanie z wykładu 01.04.2015 08:59

3 grudnia br. młodzież szczecińskich szkół m.in. Szkół Salezjańskich (Liceum i Gimnazjum), LO nr XI oraz I Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie Szczecińskim wysłuchała wykładu Pani dr hab. Doroty Jankowiak, prof. nadzw. pt. "Komórki nowotworowe - postęp czy regresja".

Pani Profesor  omówiła przyczyny powstania nowotworów, fazy rozwoju oraz specyfikę i klasyfikację nowotworów ze względu na rodzaj tkanki z jakiej powstają. W zależności od pochodzenia są to: mięsaki (sarcoma) - nowotwory pochodzenia łącznotkankowego (kości, mięśnie, tkanka tłuszczowa, chrząstki); chłoniaki (lymphoma) – nowotwory układu limfatycznego; białaczki (leukemia) – nowotwory krwi; czerniaki (melanoma) – nowotwory wywodzące się z melanocytów skóry; glejaki (glioma) – nowotwory centralnego układu nerwowego. W dalszej części przedstawiono podział nowotworów na złośliwe i łagodne. Bardzo istotne jest wczesne wykrywanie obecności zmian nowotworowych w organizmie ludzi i zwierząt. Jednak, aby doszło do ich wykrycia, musi zajść szereg zmian określanych jako proces nowotworzenia, które polegają na utrwalonych dziedzicznie zmianach charakteru komórki somatycznej, w wyniku których komórka ta uwalnia się spod mechanizmów regulacyjnych procesów wzrostu i różnicowania. Ta część wykładu poświęcona była transformacji nowotworowej i etapom powstawania nowotworu.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni i chłonni wiedzy, dlatego wykład został przedłużony. Liczne zdjęcia, schematy pozwoliły młodzieży na głębszą analizę i zdecydowanie wpływały na wyobraźnię. Ważnym punktem wykładu było omówienie czynników zwiększających ryzyko zachorowania.

Po dzisiejszych zajęciach uczniowie znają odpowiedź na pytania: Czy rak to, to samo co nowotwór? Czym charakteryzują się komórki nowotworowe i jak przebiega proces transformacji nowotworowej?

Fot. Małgorzata Szewczuk