Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt jest Jednostką o 60-letniej tradycji. Od lat kształci inżynierów i magistrów nauk przyrodniczych, a konsekwentnie rozwijany potencjał badawczy oraz troska pracowników o wysoki poziom studiów spowodowały, że jego strukturę tworzy 7 samodzielnych jednostek organizacyjnych.
Kadrę Wydziału stanowi 61 nauczycieli akademickich. Rocznie Wydział opuszcza około 160 absolwentów, a ogólna liczba wypromowanych magistrów i inżynierów w historii Jednostki przekracza liczbę 6000.
Ofertę dydaktyczną Wydziału stanowią trzy kierunki kształcenia:
Kształcący się na kierunku biotechnologia mają możliwość wyboru na studiach drugiego stopnia jednej z trzech specjalności:
- Bioinżynieria
- Biotechnology in Animal Production and Environmental Protection
- Nanobioinżynieria
Studiujący w ramach kierunku zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu prac badawczych w laboratoriach naukowych i przemysłowych, szpitalach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Pracują w agendach międzynarodowego systemu kontroli obrotu produktami spożywczymi.
Kształcenie na studiach drugiego stopnia na kierunku kynologia odbywa się w ramach jednej specjalności:
- Żywienie psów i profilaktyka zdrowotna
Studenci kierunku kynologia mogą znaleźć zatrudnienie jako specjaliści w służbach mundurowych, ośrodkach szkolenia psów, lecznicach weterynaryjnych, organizacjach i związkach kynologicznych, czy ośrodkach zajmujących się zapobieganiem bezdomności.
Studenci kierunku zootechnika na studiach I stopnia poza kształceniem z zakresu ogólnej hodowli i użytkowania zwierząt (tzw. zootechnika bez specjalności), po pierwszym roku studiów mają możliwość wyboru specjalności:
- Hodowla i użytkowanie zwierząt
- Hodowla koni i jeździectwo
- Pielęgniarstwo zwierząt
Na studiach drugiego stopnia studenci kierunku zootechnika dokonują wyboru jednej z trzech specjalności:
- Hodowla zwierząt gospodarskich
- Ekologiczne i amatorskie użytkowanie zwierząt
- Pielęgnacja i podstawy rehabilitacji zwierząt
Studenci kierunku zootechnika zdobywają praktyczne umiejętności w pracy ze zwierzętami, przez pracodawców chętnie zatrudniani są w gabinetach weterynaryjnych, w ogrodach zoologicznych, stadninach koni oraz w turystycznych ośrodkach rekreacyjnych, w których główną atrakcją są zwierzęta różnych gatunków, a także w szeroko rozumianym rolnictwie i dziedzinach mu pokrewnych.
Podczas studiów studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania czynnie uczestnicząc w pracach studenckich kół naukowych.
Dzięki szerokim kontaktom pracowników istnieje możliwość realizacji prac dyplomowych, praktyk i staży w zagranicznych ośrodkach naukowych oraz w renomowanych jednostkach doświadczalnych w kraju. Wydział współorganizuje praktyki zagraniczne połączone z możliwością zarobkowania.
Najlepsi absolwenci mogą kontynuować kształcenie w ramach Szkoły Doktorskiej.
Bazę dydaktyczno-naukową Wydziału stanowią wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny sale wykładowe i ćwiczeniowe, a laboratoria w najnowszej generacji sprzęt do hodowli komórkowych, oznaczeń immunologicznych, aparaty do amplifikacji DNA, chromatografy i spektrofotometry, analizatory hematologiczne i biochemiczne, mikroskopy i zestawy do mikromanipulacji.
Do celów dydaktycznych i naukowo badawczych wykorzystywane są istniejące na terenie Wydziału zwierzętarnie, w których utrzymywane są zwierzęta inwentarskie i rodziny pszczele. Studenci mają do dyspozycji dwie wielostanowiskowe sale komputerowe.
Integralną częścią Wydziału jest Akademicki Ośrodek Jeździecki, w którym utrzymywane są konie wykorzystywane w dydaktyce i zajęciach wychowania fizycznego.