Od października 2014r. na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie trwają zajęcia praktyczne kierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego województwa.
,, Krew darem życia”
Pomimo tak dużego postępu w medycynie i biotechnologii oraz nauk pokrewnych nic nie jest w stanie zastąpić krwi, która krąży w naszych żyłach. Wiele osób każdego roku potrzebuje tego cennego „leku”.
Zajęcia prowadzili: dr inż. Alicja Dratwa Chałupnik oraz dr inż. Adam Lepczyński dla uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Osadników Wojskowych w Mieszkowicach (14.01.2015r.) oraz młodzieży z VI LO w Szczecinie (4.02.2015r. i 13.03.2015r.) ponadto dr inż. Alicja Dratwa-Chałupnik przygotowała zajęcia praktyczne dla młodzieży ze Szkół Salezjańskich ( 20.03.2015r.).
,,Pasażerowie na gapę”
Pomimo coraz większej wiedzy na temat biologii i życia pasożytów oraz sposobów ich zwalczania, poprawy warunków higienicznych, w dalszym ciągu stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka oraz zwierząt. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Szczecinie zapoznała się z informacjami dotyczącymi etiologii chorób pasożytniczych, profilaktyki oraz anatomii pasożytów.
Zajęcia prowadzili: prof. dr hab. Bogumiła Pilarczyk, dr hab. Agnieszka Tomza-Marciniak, mgr inż. Agata Skuratko oraz mgr Marta Dworecka-Borczyk (16.01.2015, 4.02. 2015r., 5.02.2015 i 11.03.2015r.)
,,Mikroorganizmy smaczne i zdrowe”
Pożyteczne mikroorganizmy są wykorzystywane przy produkcji żywności m.in. mlecznych napojów fermentowanych, lodów, serów twarogowych, mrożonego chleba. Mikroorganizmy mogą być również przydatne dla środowiska. Wspomagają oczyszczanie pozostałości organicznych i wykorzystywane są w niektórych oczyszczalniach ścieków.
W trakcie zajęć uczniowie analizowali mikroorganizmy, które naturalnie występują w różnych środowiskach oraz produktach spożywczych. Uczestnicy warsztatów zdobyli praktyczną wiedzę o metodach stosowanych w hodowli i identyfikacji drobnoustrojów. Nauczyli się wykonywać posiewy mikrobiologiczne, a także poznali techniki mikroskopowania oraz wykonywania preparatów mikroskopowych z wykorzystaniem różnych technik barwienia. Analizowali również morfologię kolonii i komórek bakteryjnych.
Zajęcia przygotowano dla młodzieży z 18 GM im. Noblistów Polskich w Szczecinie.
Zajęcia prowadzili: dr Karol Fijałkowski oraz mgr inż. Anna Żywicka i mgr inż. Dorota Peitler z Katedry Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej (20.03.2015r.).
,,Anatomia serca w praktyce”
Najważniejszym narządem umożliwiającym sprawny przepływ krwi w naczyniach jest serce.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach (22.04.2014r.), GM 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie (14.02.2015r.) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych NR 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku (11.03.2015 dwie grupy) uczestniczyli na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt w zajęciach pt.: "Anatomia serca w praktyce" w Pracowni Anatomii Zwierząt. Po wysłuchaniu wykładu na temat budowy i funkcjonowania serca z zapałem i ciekawością przeprowadzili preparację w celu bliższego poznania anatomii serca w praktyce. Podczas preparacji prześledzili przebieg małego i dużego obiegu krwi, by jeszcze lepiej uzmysłowić sobie pracę tego jakże ważnego narządu jakim jest serce.
Zajęcia prowadził: mgr Krzysztof Żuk
"Aktywność z psem - sporty kynologiczne"
Każdy właściciel psa wie, że podstawą dobrej kondycji zwierzaka jest nie tylko prawidłowe żywienie, fachowa opieka weterynaryjna, ciepło jakie dajemy naszym pupilom, ale przede wszystkim aktywność ruchowa. W Polsce coraz częściej organizowane są zawody frisbee, pokonywanie toru agility na czas, czy też rajdy rowerowe z psem oraz „Dogtrekking". Warsztaty z udziałem trenerki i psa zostały przeprowadzone dla uczniów z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie (29.04.2015r.).
Zajęcia prowadziła: mgr inż. Małgorzata Jędrzejczak z Pracowni Biologii i Ekologii Pasożytów
,,Zwierzę terapeutą człowieka"
Animaloterapia - terapia z udziałem zwierząt m.in. kota, psa, konia, alpaki. Udowodniono, że kontakt ze specjalnie przeszkolonym zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia, psychicznego i fizycznego, przynosi radość i chęć do życia, ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich, a także poprawia samopoczucie. O terapii z udziałem psa, z udziałem koni, kotów mogli usłyszeć uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych NR 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku (11.03.2015 dwie grupy).
,,...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają
się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem”
Cesar Millan – Zaklinacz psów
Zajęcia prowadziła: dr hab. Angelika Cieśla z Pracowni Hodowli Koni i Animaloterapii
Co było pierwsze jajo czy kura? – tajemnice jaja
Czy jaja ptaków różnych gatunków inaczej smakują? Dlaczego skorupki jaj są białe, brązowe, czy pistacjowe? Ile jaj dziennie znosi kura? Czy emu są niebezpieczne? Jak często emu znosi jaja? Kto wysiaduje jaja emu? Na te i inne pytania młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych NR 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku odpowiadali nasi Doktoranci (11.03.2015 dwie grupy).
Zajęcia prowadziła: mgr inż. Mateusz Bucław, mgr inż. Bogusława Pyka
,,Pożyteczne pasożyty”. "Sekcja stałocieplnego kręgowca na przykładzie ptaka"
Czy pasożyt może być pożyteczny dla organizmu człowieka i zwierząt? Na zajęciach uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 W Szczecinie (11.03.2015r. i 27.03.2015r.) dowiedzieli się, że nie wszystkie pasożyty są niebezpieczne dla człowieka i zwierząt. W dalszej części mogli samodzielnie przeprowadzić sekcję ptaka, co było dla nich dużym wyzwaniem.
Zajęcia prowadzili: prof. dr hab. n. biol. Katarzyna Kavetska, mgr Emil Dzierzba, mgr Małgorzata Jędrzejczak (Pracownia Biologii i Ekologii Pasożytów).
,,Sztuka czytania karm dla zwierząt”
Często zdarza się, że stojąc przy półce sklepowej czytamy skład karm i nie mamy tak naprawdę pojęcia, co czytamy. Z czego produkowana jest karma dla psów i kotów? Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa lub kota? Na co najbardziej zwracać uwagę? Co oznaczają nazwy i procenty? Jak wybrać najlepszą karmę dla pupila?
Uczniowie z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie mieli możliwość dyskusji na temat składu dostępnych na naszym rynku karm dla swoich milusińskich (29.04.2015r.).
Zajęcia prowadziła: mgr inż. Paulina Bośko (Katedra Hodowli Trzody Chlewnej, Żywienia Zwierząt i Żywności).