Wydarzenia

Przygoda z nauką - LUTEK 20.03.2015 09:09

W dniu 29.11.2014r. ponad stu pięćdziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych gościło na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

Uczniowie X, XI LO w Szczecinie, ZS nr 8 w Szczecinie oraz I LO w Stargardzie Szczecińskim i LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wzięli udział w zajęciach praktycznych przygotowanych przez pracowników i doktorantów naszego Wydziału. Młodzież mogła uczestniczyć w wykładach, pokazach oraz zajęciach laboratoryjnych. Uczniowie wybierali zajęcia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Podczas warsztatów pt. ,,Anatomia serca w praktyce” prowadzonych przez pana mgra Krzysztofa Żuka uczestnicy zajęć zapoznali się z bliska z historią poznania serca, jego fizjologią, anatomią oraz unaczynieniem naczyń wieńcowych. Przeprowadzili samodzielną preparację oraz wybarwienie serca.

 

Uczniowie XI LO w Szczecinie  podczas zajęć z anatomii (Fot. Anna Nowak)

 

W trakcie zajęć praktycznych poprzedzonych wykładem pt. ,,Pasażerowie na gapę” pani prof. dr hab. Bogumiły Pilarczyk uczniowie zapoznali się z najczęściej występującymi pasożytami u ludzi. Na zajęciach oprócz wykładu przyszli maturzyści mieli możliwość obserwacji i rozpoznawania pasożytów, którymi może zarazić się człowiek od zwierząt.

Ponadto każdy z uczestników mógł przeprowadzić analizę moczu i ocenić jego skład zgodnie z normami referencyjnymi, następnie mógł zinterpretować wynik pod okiem pani dr inż. Agnieszki Tomzy-Marcinak.

 

Młodzież podczas zajęć praktycznych obserwuje pasożyty i analizuje próbki moczu (Fot. Jarosław Kuba)

 

Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się wykład pani prof. dr hab. n. biol. Katarzyny Kavetskiej ,,Pożyteczne pasożyty”. Uczniowie mogli dowiedzieć się jaką pozytywną rolę w naszym życiu mogą odegrać niektóre pasożyty oraz jakie jest ich zastosowanie w medycynie. Licealiści zapowiedzieli się na kolejne, praktyczne zajęcia z Panią Profesor.

 

Uczniowie ZS nr 8 podczas zajęć na naszym Wydziale (Fot. Małgorzata Szewczuk)

 

Każdy z uczestników warsztatów mógł dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy związanych z biologią, behawiorem oraz hodowlą naszych ptaków – emu. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią dr hab. Danutę Majewską przy wybiegu dla tych dużych nielotów.

Wybieg dla emu