Wydarzenia

Spotkania z nauką 14.03.2015 09:15

Dobiega końca tegoroczny cykl wykładów „Spotkania z nauką” prowadzony na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Cieszył się on wyjątkowym zainteresowaniem wśród młodzieży. Licznie odwiedzali nas uczniowie ze szczecińskich szkół, ale również wielokrotnie gościli u nas także uczniowie z poza Szczecina, a zwłaszcza I LO w Stargardzie Szczecińskim. W tym roku wykłady zainicjował prof. dr hab. Jerzy Wójcik, który przedstawił historię udomowienia bydła i jego znaczenie dla człowieka. Jak ważną rolę odgrywa ta grupa zwierząt w historii ludzkości świadczy ich wyjątkowe traktowanie w Indiach po dziś dzień. Choć od niedawna, bo dopiero od 200 lat, prowadzone jest mięsne użytkowanie bydła to znacząca rola tych zwierząt w „wyżywieniu” ludzkości nie może zostać niedoceniona. Z dużym zainteresowaniem wykładu wysłuchali uczniowie z Technikum Hodowli Koni w Benicach, którzy podjęli ciekawą dyskusję dotycząca znaczenia tego gatunku zwierząt, zwracając uwagę na nowe trendy w hodowli mlecznych i mięsnych ras bydła nie tylko w Polsce, ale również Europie.

W kwietniu Pani dr inż. Agnieszka Tomza-Marciniak na swoim wykładzie poruszyła problem obecności w produktach pochodzenia zwierzęcego substancji toksycznych takich jak dioksyny i polichlorowane bifenyle (PCB). O ile rakotwórcze działanie dioksyn jest jeszcze kwestią sporną, to PCB bezsprzecznie mają silne właściwości rakotwórcze i mogą przyczyniać się do bezpłodności a także do uszkodzenia płodu w czasie ciąży. Ciekawa i bardzo aktualna tematyka wykładu skłoniła uczniów do zadawania licznych pytań, a w konsekwencji do dyskusji i przemyśleń związanych szczególnie z sezonem letnim i prawidłowym, zdrowym grillowaniem.

28 maja tego roku o zaletach i wady szczepionek i związanych z nimi kontrowersjach opowiadał Pan dr inż. Karol Fijałkowski z Katedry Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej. W trakcie wykładu zapoznał uczniów z wytwarzaniem oraz cechami idealnej szczepionki. Omówił również zagadnienia związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami wynikającymi z przeprowadzanych szczepień. Kontrowersje wokół szczepień i różnych rodzajów szczepionek były przyczynkiem do prowadzonej dyskusji.

Czeka nas jeszcze jeden wykład pt. "Proteomika – nowoczesna strategia
w badaniu białek " , który 25 czerwca 2014 roku wygłosi dr inż. Agnieszka Herosimczyk.

Aby dotrzeć z nauką do jak najszerszego grona odbiorców, uczestniczyliśmy w wielu imprezach.

W nocy z dnia 6/7 czerwca wzięliśmy udział ,,Nocy naukowców”. Pracownicy naszego Wydziału przygotowali dla młodzieży interesujące prelekcje: Alpaka – trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych” wygłoszony przez dr inż. Małgorzatę Szewczuk oraz „Czynniki wpływające na jakość mleka – dr hab. Ewa Czerniawska - Piątkowska. Wykłady spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Wzięliśmy także udział w organizowanym przez gimnazjum im. Jana Pawła II w Maszewie „Festiwalu Zdrowia”, gdzie dr hab. Anita Kołodziej-Skalska przedstawiła uczniom negatywny wpływ zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku na zdrowie człowieka.

Organizowaliśmy również dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych jednodniowe warsztaty naukowe, w których uczestniczyli m.in. uczniowie z Liceum Katolickiego w Szczecinie. Zajęcia obejmowały krótki wykład pt.: "Diagnostyka genetyczna. Gen markerowy ACE." oraz ćwiczenia laboratoryjne prowadzone w Zakładzie Cytogenetyki Molekuarnej, podczas których młodzież wykonała łańcuchową reakcję polimerazy (PCR) oraz elektroforezę. Ćwiczenia zakończyły się wizualizacją i interpretacją wyników uzyskanych przez uczniów oraz falą pytań o organizację kolejnych warsztatów". Interesujące warsztaty przeprowadziła pani dr hab. Małgorzata Jakubowska dla uczniów Technikum TEB Edukacja (kierunek Technik Weterynarii) pt. ,,Masło - wyrób domowym sposobem”. Uczniowie bardzo chętnie podjęli się wyrobu masła i ze smakiem próbowali własnego produktu. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy bardzo chętnie odwiedzają nasz Wydział przynajmniej raz w miesiącu.