Spotkania z nauką - Molekularne wrota dla wody 20.11.2013r. godz. 10:00, sala B-19. 05.11.2013 07:10

W dniu 30 października  2013 roku w ramach cyklu wykładów otwartych ,, Spotkania z nauką” na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie  odbył się wykład dr inż. Ingi Kowalewskiej Łuczak pod tytułem „Krótka historia genetyki”.  Wykład poświęcony był zagadnieniom związanym z historią genetyki począwszy od dawnych czasów a skończywszy na najnowszych osiągnięciach.  Od samego początku ludzie zastanawiali się jak to się dzieje , że rodzi się potomstwo o podobnych cechach jak rodzice. Próbą odpowiedzi na to i podobne pytania były mity. Później eksperymentowano (z powodzeniem)  z udomawianiem różnych gatunków roślin i zwierząt , a następnie uzyskiwaniem potomstwa o pożądanych cechach. Nad zjawiskiem dziedziczności zastanawiali się również filozofowie greccy a wśród nich - Demokryt, Teofrast - uczeń Arystotelesa, którzy dostrzegli podobieństwa między rozmnażaniem się roślin i zwierząt. Pierwsze badania, które możemy nazwać badaniami genetycznymi rozpoczęto w XIX wieku. Grzegorz Mendel analizował dziedziczenie cech zmiennych, które można rozróżniać "gołym okiem", co przyczyniło się do narodzenia się pojęcia genu jako podstawowej jednostki dziedziczenia. Natomiast od połowy XX wieku podjęto badania nad mechanizmami kierującymi dziedziczeniem u wszystkich organizmów żywych. Wraz z rozwojem nowych metod i technik badawczych oraz technologii w latach 70. XX wieku zaistniała możliwość szczegółowego poznania struktur i mechanizmów rządzących dziedziczeniem.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, dlatego został wygłoszony dwukrotnie. Nasz Wydział odwiedzili nie tylko uczniowie ze Szczecina, ale również i województwa.