Wydarzenia

Sprawozdanie z wykładu ”Charakterystyka największych przeżuwaczy wolno-żyjących w naturalnym środowisku Europy” 11.03.2013 07:40

Pani dr hab. Ewa Czerniawska-Piątkowska 27.02.2013r. wygłosiła wykład pt. ”Charakterystyka największych przeżuwaczy wolno-żyjących w naturalnym środowisku Europy”. Wykład przygotowany był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych w ramach cyklu wykładów otwartych „Spotkania z nauką”.

Tematem przewodnim był żubr - największy oraz najstarszy dziko żyjący ssak w Europie. W wykładzie przedstawiona została geneza powstania gatunku, szczegółowe informacje dotyczące jego biologii, środowiska życia, związków socjalnych oraz aktywność. Zaprezentowane zostały także miejsca i liczebności występowania żubrów w Polsce, a także w Europie, status prawny i jego ochrona. Omówiona została charakterystyka wyglądu żubra, jego cechy pokrojowe, różnice wymiarów i masy ciała. W dalszej części wykładu przedstawione zostały zagadnienia związane z jego rozrodem i żywieniem. Uczestnicy wykładu mogli się także dowiedzieć jaka jest rola żubra w kulturze. W prezentacji pokazane zostały najstarsze przykłady obrazów naściennych żubra z okresu kultury magdaleńskiej (25 tys. – 10 tys. lat p.n.e), podkreślano także ogromne jego znaczenie w działalności artystycznej, rzeźbiarskiej, malarskiej, literackiej czy muzycznej. W wyniku krzyżowania żubra z bydłem domowym powstał żubroń. Celem krzyżowania było otrzymanie mieszańców, które charakteryzowały się większą masą, rozmiarami ciała. Mięso tych ciekawych zwierząt w smaku przypomina dziczyznę i posiada specyficzny smak. Wykład cieszył się dużym zainteresowanie uczniów, o czym świadczyła duża frekwencja uczestników.

 

Fot. M. Szewczuk

Fot. M. Szewczuk


Fot. M. Szewczuk