Sprawozdanie z wykładu ,,Molekularne wrota dla wody" 08.12.2013 07:07

W dniu 20 listopada pani dr inż. Katarzyna Michałek w ramach ,,Spotkań z nauką” na naszym Wydziale wygłosiła wykład pod tytułem ,,Molekularne wrota dla wody” kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Przez wiele lat naukowcy nie potrafili w pełni wyjaśnić, w jaki sposób przez dwuwarstwową błonę lipidową komórek jest transportowana woda. Ten fundamentalny proces, który leży u podstaw każdego Życia długo pozostawał jednym z nierozwiązanych problemów nauki. Od dawna przypuszczano, że dla podtrzymania właściwych funkcji komórek sam mechanizm prostej dyfuzji nie wystarczy i muszą istnieć w błonach wyspecjalizowane kanały, przepuszczalne tylko dla cząsteczek wody. Przełomowego odkrycia w tym zakresie dokonał amerykański lekarz i biochemik Peter Agre. Badając białka błony komórkowej krwinek czerwonych zidentyfikował pierwszy kanał transportujący cząsteczki wody nazwany później akwaporyną. Intensywne badania nad strukturą i funkcją tych białek wykazały, że akwaporyny to integralne białka błonowe zbudowane z 4 identycznych monomerów o masie cząsteczkowej 28 kDa.  Pojedynczy monomer zbudowany jest z dwóch powtarzających się segmentów, zawierających trzy transbłonowe domeny o budowie alfa-helisy tworzące w błonie kanał przypominający kształtem klepsydrę. Każdy z czterech monomerów jest zdolny do transportu nawet 3 miliardów cząsteczek wody w przeciągu zaledwie sekundy. Od chwili odkrycia pierwszej akwaporyny u ssaków zidentyfikowano 13 typów akwaporyn zlokalizowanych w komórkach różnych tkanek i narządów. Spośród nich szczególną rolę w regulacji bilansu wodnego organizmu odgrywają akwaporyny zlokalizowane w nerkach. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczą liczne pytania.