Wydarzenia

Studenci kynologii w Domu Pomocy Społecznej im. doktora Edmunda Wojtyły w Szczecinie 21.05.2018 12:53

W dniu 28 marca 2018 r. odbył się wyjazd studentów II roku kierunku kynologia do Domu Pomocy Społecznej im. doktora Edmunda Wojtyły w Szczecinie.

Podczas spotkania Pani Amanda Olszewska zaprezentowała swojego podopiecznego i przedstawiła zalety oraz trudności związane z prowadzeniem psa rasy wilczak czechosłowacki. Na twarzach pensjonariuszy DPS pojawiło się zaciekawienie, kiedy Pani Amanda powiedziała, że rasa ta powstała w wyniku ,,połączenia” owczarka niemieckiego oraz wilka i wymaga opieki doświadczonego przewodnika. Dobrą cechą tej rasy jest doskonały węch, co też wielokrotnie doskonali się i wykorzystuje w pracy węchowej. Świetnie sprawdza się podczas wyścigów psich zaprzęgów oraz jako pies obronny, górski i lawinowy. Studentka podkreślała, że rasa ta potrzebuje właściciela, który poświęca czworonogowi dużo czasu, stara się zrozumieć jego potrzeby i właściwie go socjalizuje. Na dowód dużej mądrości i posłuszeństwa Pani Amanda przeprowadziła krótki pokaz podstaw szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Fenris świetnie spisał się i otrzymał łakoć oraz ogrom braw.

W dalszej części spotkania Pani Marta Chęciak przedstawiła swoich podopiecznych, a mianowicie dwa owczarki border colli. Niezwykle energiczne i bardzo inteligentne pieski zaprezentowały się podczas pokazu sztuczek i wybranych elementów wykorzystywanych w sportach kynologicznych. Rasa ta wspaniale odnajduje się w każdej sytuacji dając radość właścicielowi oraz osobom obserwującym, co było widać. Psy bardzo aktywne, lubiące się bawić, ale również doskonale koncentrujące się podczas wykonywania zadań. Mogliśmy zobaczyć jaką przyjemność sprawia Nessy gra we Frisbee. Pokaz pełen ekspresji i ogromnego zaangażowania zarówno właścicielki, jak i podopiecznych. Zafascynowana publiczność nagrodziła Panią Martę i owczarki wielkimi brawami.

Na koniec padło wiele pytań dotyczących życia codziennego z psem m.in.: ile czasu należy poświęcać na zabawę, a ile na trening?, co pieski jedzą codziennie?, czy wilczaki są groźne?, dlaczego akurat kynologia?...
To był naprawdę miły dzień...

W zajęciach brały udział również dr hab. Małgorzata Szewczuk oraz Jagoda Kędziora.

tresura

 Tekst i zdjęcia: Małgorzata Szewczuk