Wydarzenia

Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt na Krajowej Wystawie Gołębi 30.11.2015 14:40

W dniach 21-22 listopada 2015 roku, dzięki uprzejmości absolwenta naszego Wydziału, Grzegorza Sukiennickiego i zaangażowaniu doktorantki z Pracowni Anatomii Zwierząt Natalii Ławrów, mieliśmy okazję prezentować Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt na Krajowej Wystawie Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Królików i Ptaków Egzotycznych w hali Międzynarodowych Targów Szczecińskich przy ul. Struga.

            Pan Grzegorz jest prezesem a Pani Natalia członkiem Szczecińskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Królików, który był organizatorem tej wystawy. W wystawie wzięło udział 300 hodowców. Wystawiono 2000 gołębi rasowych, 200 sztuk drobiu ozdobnego i 100 królików.

            W sobotę i niedzielę mieliśmy okazję rozmawiać o naszym Wydziale z hodowcami i ich rodzinami, a zwłaszcza ich dziećmi, które już mają zaszczepioną miłość do zwierząt i ogromną o nich wiedzę. W wystawie brali udział hodowcy z całego kraju, a także z Niemiec, którym także staraliśmy się przedstawić nasz Wydział.

            Dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale także hodowców cieszyły się eksponaty udostępnione przez Panią Kierownik Zakładu Zoologii i Pszczelnictwa prof. dr hab. Chuda- Mickiewicz. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się rybołów, który jest ptakiem drapieżnym. Dzieci podchodziły do niego z dużym zainteresowaniem, natomiast irytował niektórych hodowców, jako przedstawiciel drapieżników wyrządzających szkody w ich stadzie.

            Kierownik Zakładu Ptaków Użytkowych i Ozdobnych, Pani prof. dr hab. Danuta Szczerbińska użyczyła zdjęcia emu, które pozwoliły na uatrakcyjnienie naszego stoiska i przyciągały uwagę. Wiele osób interesowało się tym ptakiem i wyrażało chęć zakupu nie tylko jaj, ale także młodych piskląt, które chcieli trzymać w ogródkach. W niedzielę, dyżur ekspercki w tym zakresie pełnił doktorant Katedry Mateusz Bucław. Dużym zainteresowaniem cieszył się książka „Emu” autorstwa pracowników Katedry.

            Pan prof. dr hab. Piotr Baranowski, Kierownik Zakładu Anatomii Zwierząt udostępnił nam szkielet kury i gołębia, dzięki, którym dzieci mogły zobaczyć, jak ptaki wyglądają „od środka”. Magdalena Boniek studentka III roku Biologii, która jest członkiem Koła Anatomii Zwierząt przygotowała dokumentację fotograficzną z Wystawy.

            W prezentację Wydziału zaangażowali się nasi studenci i doktoranci. W sobotę dyżur przy wydziałowym stoisku odbywali studenci II roku Biotechnologii Mateusz Gliźniewicz i Marta Roszak oraz doktorantki Marta Taraska i Aleksandra Wojciechowska z Katedry Biotechnologii Rozrodu i Higieny Środowiska.

 

            Serdecznie dziękuję za wsparcie w organizacji naszego stoiska Panu Dziekanowi prof. dr hab. Janowi Udała oraz Pani Urszuli Jurszo. Dziękuję także mojej rodzinie, która towarzyszyła mi podczas niedzielnej prezentacji.

 

 

                                                                                              Anita Kołodziej-Skalska

                                                                                   Członek Komisji ds. Promocji Wydziału