IV edycja projektu „Licealista w świecie nauki” 09.12.2015 09:43

Z przyjemnością informujemy, że 4 grudnia 2015 roku w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT w Szczecinie, odbyło się spotkanie inauguracyjne kolejnej edycji projektu ,,Licealista w świecie nauki" realizowanego przez Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie.

Już po raz czwarty pracownicy Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt podejmują się organizacji cyklu praktycznych warsztatów naukowych opartych na nowoczesnych metodach badawczych. Jest to bezpłatny Program Rozwojowy skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, polegający na przeprowadzeniu zajęć laboratoryjnych, których efektem jest uzyskanie, a następnie zaprezentowanie przez uczniów wyników swoich badań naukowych.

W realizację projektu obok pracowników Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt zaangażowali się również pracownicy z zaprzyjaźnionych jednostek naukowych  ZUT w Szczecinie: Instytut Polimerów (WTiICh) oraz Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin (WKŚiR), jak również wspierają nasze przedsięwzięcie pracownicy Biura Promocji ZUT w Szczecinie oraz Biura Strategii Urzędu Miasta Szczecin.

W tym roku chęć udziału w projekcie wyraziło 323 uczniów z 10 szkół ze Szczecina i okolic. Na spotkaniu inauguracyjnym uczniowie odebrali symboliczne indeksy oraz zapoznali się z nauczycielami akademickim, z którymi realizować będą tematyki badawcze zaproponowanych tematów zajęć:

1.          Rozmnażanie roślin w kulturach in vitro i ich praktyczne wykorzystanie

2.          Pasożyt – wróg, czy przyjaciel, czyli praktyczne aspekty układu pasożyt-żywiciel

3.          Komórki rozrodcze - komórki wyjątkowe

4.          Mikroorganizmy wokół nas

5.          Czy rządzą nami geny?

6.          Biomateriały dla lepszego życia (sztuczne serce)

7.          Krew darem życia

8.          Świnia jako zwierzę modelowe w profilaktyce miażdżycy u ludzi

9.          DNA - ewolucja życia

10.      Nowoczesne metody szkolenia psów - zajęcia praktyczne.

Podczas inauguracji uczniowie wysłuchali bardzo ciekawego wykładu p.t. “Doping genetyczny” wygłoszonego przez Panią dr hab. Ingę Kowalewską-Łuczak.

W marcu 2016 roku planowana jest konferencja podsumowująca realizowany projekt,  podczas której licealiści będą mogli wcielić się w rolę naukowców wygłaszając referaty na temat ouzyskanych wyników swoich badań naukowych.

Projekt "Licealista w świecie nauki",  to bardzo udane przedsięwzięcie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży. Otrzymaliśmy już zapytania o kolejne edycje projektu również od tych szkół, które nie uczestniczyły jeszcze w jego realizacji. To niewątpliwie cieszy i motywuje do podjęcia się po raz kolejny tego wyzwania, które daje wielką satysfakcje kiedy widać radość u kilkuset uczniów z faktu, że mogą po raz pierwszy sami wykonać prawdziwe badania naukowe.

Zdjęcia: Marcin Gregorczyk