Sprawozdanie z wykładu ,,Mikrobom a mózg” 11.12.2015 09:40

2.12.2015 roku odbył się kolejny wykład z cyklu "Spotkania z Nauką". Doktoranci Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Adrian Augustyniak i Bartłomiej Grygorcewicz przedstawili program zatytułowany "Mikrobiom a mózg" składający się z wykładu oraz pokazu mikroskopu kontrastowo-fazowego.

Uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się czym jest mikrobiom i jak może oddziaływać na organizm człowieka, a także jakie konsekwencje niosą ze sobą zmiany w składzie mikroorganizmów. Po wykładzie nastąpił pokaz preparatu przyżyciowego wykonanego z jogurtu. Słuchacze zostali zapoznani z zasadą działania mikroskopu kontrastowo-fazowego i mieli okazję zobaczyć żywe paciorkowce mleczne i pałeczki kwasu mlekowego bezpośrednio spod mikroskopu.

W zajęciach uczestniczyło około 130 uczniów zarówno z gimnazjum, jak i z liceum. Liczne pytania z sali mogą sugerować, że prezentowany materiał został odebrany z zainteresowaniem.

Zdjęcia: Małgorzata Szewczuk